Náhled za oponu

Jemmotar

Náhled za oponu

Příspěvekod Jemmotar » 16 lis 2018, 19:04

Jak jste si možná mohli dle Discordu všimnout, v týmu proběhlo pár změn. Přibude k nim ještě jedna a to je můj odchod.
Než to bude definitivní, musí se vydat ještě jeden patche, který by mohl odstartovat první vlnu profek. Bude o tom pojednávat samotný příspěvek na fóru.
Doufám, že každý kdo se mnou jednal si všiml, že se snažím najít kompromis a dostat se k nějakému řešení. Vím, že nejsem úplně nejlepší v těchto věcech, proto bych chtěl poděkovat všem za jejich trpělivost se mnou.
Loučím se v dobrém, nadále budu vypomáhat týmu bude-li třeba. Rád bych tu osvětlil pár věcí a poskytl menší pohled do zákulisí. Každopádně, nabídka stále platí, že pokud někdo bude v Brně a bude mít chuť mě poznat a eventuálně diskutovat na téma wow RP, rád zaplatím první rundu.
Díky a hodně zdaru!

Některé klíčové faktory, které značně ovlivňují kam server směřuje vidím jako neslučitelné s mojí představou. Mám pocit, že jsem se snažil točil kormidlem jak jsem jen mohl, ucpával díry v trupu jsem jen mohl, ale loď stále nabírá vodu a potápí se. Mám pocit, že posádka je k tomu slepá a stále pokračuje na plný výkon vpřed. Nevidím jiné východisko než loď opusit a zkusit štěstí jinde. V následujícím textu proberu některé díry v lodi, properu postáku a závěrem budu doufat, že se něco změní.
Budu pokládat hodně otázek, nečekám že na ně dostanu odpověď, většina je myšlena řečnicky aby si čtenář zkusil najít odpověď sám.

"Udělat si vlastní server je určitá zodpovědnost. Určitý závazek a protože na tom stojí moje pověst a čest, tak to budu dělat co nejlépe umím, ne? Když si někdo otevře hospodu nebo bar, jen tak pro zábavu, bez potřeby výdělku, pro přátele a protože mu to dělá radost, taky mám určitě očekávání, že bude splněn nějaký závazek a nějaká kvalita. Ze skleničky budou čisté a jídlo poživatelné. A přece si nemůžeme říct, jo, on má hospodu pro radost, nedělá to pro prachy, tak nevadí že je tam špína a nedá se to žrát. Podobně je to se serverem, nebo snad ne? Máme být rádi za to, že vůbec server běží a že se na něm dá existovat? Copak nemáme mít možnost mít vyšší nároky? Copak si nezasloužíme funkční questy a férový přístup ke všem stejně? "

Tým
Největší hrozbou je z mého úhlu pohledu tým samotný a neschopnost se semknout k vyřešení problému. Ono, hledat a vyřešit je velký rozdíl. Znám mnoho případů kdy se o problému vedla dlouhá několika hodinová diskuze někdy přecházející v hádku. Je těžké říct co je příčinou. Myslím že velký faktor hraje to že Strajk nezasvětí ostatní do přijímacího řízení a nedostatečně vymezí úlohu či úkoly jednotlivých lidí. Takže se naše působnost v mnohém překrývá a v mnohém pak dochází k nechtěným konfliktům. V mnohém počítáme s tím že někdo něco umí ale ve skutečnosti tomu tak není. Takže pak nevíme na čem jsme. Je to malý projekt který může být zdrojem mnoha cenných zkušeností do života a lhaní o svých schopnostech si myslím že sem fakt nepatří. Abych to více přiblížil, pár příkladů které považuji za klíčové, a které mě utvrdily v mém názoru: práce se zálohou databáze (nahrát, vytvořit), snížení nějaké hodnoty v databázi o procento, základní troubleshooting když server sám nenaskočí do několika minut, zřízení karantény pro vadné charaktery nebo objekty. To je jen několik příkladů, které by každý kdo chce být člen GM týmu měl zvládnout, měl znát nebo alespoň měl vědět že strejda google tyto všechny problémy pomůže vyřešit. Komu se to zdá jako zbytečnost a že GM opravdu takové věci znát nemusí, tak prosím, to je každého věc, ale ostatní to musí vědět a je potřeba ty rozdíly v týmu nějak zaznačit. Všechny tyto nedostatky jsou totiž odhaleny až v momentě kdy se něco pokazí. A to už je pozdě. Když se toto všechno stalo, někteří naprosto zbytečně přišli o důvěru ostatních v jejich schopnosti. A když se v týmu nemůžete spolehnout jeden na druhého, tak to je hodně špatný tým ve kterém se potápějící loď udržuje funkční dost špatně.
Další velký problém týmu je absence Strajka. Jak jste možná zaslechli, náš drahý vůdce je teď indisponován reálným životem a v týmu to dělá neplechu. Každý má právo na to aby mu odešel počítač a musel odložit nákup nového protože si zařizuje nový byt.
Proto je ale potřeba aby byl obklopen schopnými lidmi, kteří to zvládnou a zastoupí ho.
Bohužel, tým místo toho aby se semknul - protože když vypadne jeden článek řetězu, ostatní se musí více napnout aby jeho místo vyplnily, aby stroj běžel dál - tak místo toho si každý začal hrát na svém písečku, přestali jsme si pomáhat a šlo to do kopru.
Krásným příkladem je podle mě změna Daily Questů. Bylo to potřeba protože daily questy jsou základem příjmů postav a opěrný bod aktivy. Ať už se k nim staví kdo chce jak chce, vždy bude důležitým faktorem. Mno a protože byla změna mapy, musí přijít i změna DQ. A místo toho aby se celý tým sjednotil a pomohl vyřešit tyto nové questy, tak na tom dělá někdo sám.
Přijde mi to úplně stejné jako situace s opravou dálnic v Česku. Je to páteř dopravy, důležitý faktor pro místní obyvatele a místo toho aby se na tom pracovalo s nejvyšší prioritou co nejvíc lidí může, tak se lidem nechce, není to dobře zorganizované a naplánované a ten výsledek je takový jaký je.
Takových příkladů by mohlo být víc, jako modely zvířat z vyšších datadisků, které byly ztraceny při migraci na nový hosting.
A předcházet takovým problémům lepší organizací práce? "děláme to pro radost a pro zábavu, nenuť nás dělat něco navíc, to zní jako práce a hra pro mě prací není".
Když Strajk odcházel, předal mi velení a s tím i tu odpovědnost že udržím server pod kontrolou. Možná nejsem nejlepší kapitán, ale snažil jsem se jak nejlépe to šlo. Přesto všechno se tým přestal informovat o tom co kdo dělá, co má kdo v plánu a vytvořilo se informační vakuum, které rozhodně není dobré pro plynulé ukončení hlavní dějové linky a smysluplného vytvoření jednoho RP centra v jednom městě. Začalo se odhalovat podezření na support a ne férové jednání k hráčům a jistě chápete, že jako kapitán jsem za to zodpovědný co se děje.
A to byla pro mě velká rána a velká zkušenost do života, argument "a co s tím jako uděláš? vyhodíš mě?" nebo "děláme to pro radost a pro zábavu, nenuť nás dělat něco navíc, to zní jako práce a hra pro mě prací není". Do teď nevím jak by se situace měla nejlépe řešit. Někdo dělá něco nekalého, ale nemůže být potrestán. A co hlavně, nestydí se za své neférové jednání k ostatním a já nemohu být soudce a žalobce v jednom. Přitom stačilo aby Strajk na pár dní se nám víc věnoval, uskutečnila se porada, promluvil si s pár lidma a vše bylo zase v pořádku. Strajk je nepostradatelná autorita pro tento tým a bez něj to prostě nejde.

Pozn. k Thraxovi - neříkám že je to ten případ, ale kdyby se Thrax rozhodl zvýhodňovat některé více než ostatní, co pak? Pokud by byl potrestán, přestane dělat eventy, přestane bavit hráče, půjde jinam, hráči s ním, případně přestanou hrát a co pak? Ostatní budou zdrceni tím odlivem hráčů a bude to horší a horší dokud to nebude 0 a zabalí se to. Je Thrax tedy nedotknutelný?

Koncept a příběh - Jak pejsek a kočička pekli dort
Před spuštěním jsem strávil hodně času tlačením na Strajka aby zalepil díry v příběhu a konceptu. Proto je pro mě žalostné a demotivující vidět jak je to teď.
Mnoho faktorů mě vede k tomu, že se na nějaký koncept kašle a každý si tak hraje na svém písečku, na ostatní kašle a rpí se podle toho které GM nebo PJ je zrovna poblíž.
Nejen hráči, kteří tlačí na některé členy týmu, aby se něco změnilo tak i benevolence některých způsobuje, že se koncept rozpadá. Já jsem toho názoru, že koncept a příběh má být alfou a omegou serveru. Něco co určí smysl a destinaci té mé metaforické lodi.
Pokud to tak není, vzniká dort alá pejsek a kočička. Ano, sice je to rozmanité a pestré ale není to poživatelé.
Od začátku tým prohlašuje že Kirin Tor a Dalaran kopce opustil a nehodlají se vrátit. Hold jsme chtěli cech mágů v jiném stylu než Kirin Tor všude možně. Mají být součástí města a né nějaké další neutrální frakce. Přesto všechno cech používá tabard Kirin Tor a to už jak dlouho. Co mě zvedá ze židle je jak mohl být někdo z týmu tak měkkej a nerespektoval naše rozhodnutí a udělal to po svém a jak je možné že to v té hře je už tak dlouho. Vždyť je to přece do očí bijící nesmysl. A když jsem s tím přišel za ostatními, tak více méně každý pokrčil rameny a očividně o tom Strajk ví a toleruje to. Pro mě je to nepřijatelné.
Mohu pokračovat shadow void paladinem, který byl schválen zase bez veřejné žádosti tak aby hráči měli možnost se k tomu vyjádřit. Chápu že systém veřejných žádostí na foru není nejlepší, ale myslím si že nějaká charakteristika by tam měla být. Nejvíce času se s tím stejně budou potýkat hráči, tak by měli mít alespoň možnost ovlivnit rozhodnutí, nebo názor hráčů už nikoho nezajímá? Nebo stačí vycházet ze šuškandy na Discordu? A kde je ta rovnováha mezi schválením něčeho pompézního pro kamaráda a tím co už je moc?

Spell systém - velké změny se chystají
Od začátku se nám nelíbí, že se spelly kupují za peníze. V mnohém je to špatně, snad ve všem, a jediné pro je že to funguje a implementovalo se to velice rychle když se tlačilo na datum spuštění. Do teď nebyla vyřešena zásadní otázka, jak jsou ty spelly viděny z RP pohledu. Jsou ty spelly jen ooc na okrasu a farmení? Nebo mají se rpit podle knížek, nebo podle hry nebo jak to tedy je? U mágů je to klíčové a co GM to jiný názor a horko těžko se hledá kompromis. A zrovna tohle by mělo být definováno, alespoň u mágů kde záleží na tom jestli mohou vycastit portál každých 5 min do města na druhé straně světa a opakovat to každých 10 min, nebo jak to tedy s těma kouzlama je.
A teď zpozorněte, aktuálně je v řešení nápad na předělání spellů. Všem postavám budou zpřístupněny všechny spelly do lv40 zadarmo a ihned po vytvoření postavy. Je to relativně technicky a časově náročný proces, takže bůh ví jestli to nakonec dopadne, každopádně pokud ano, všichni ti kteří strávili hodiny ve farmení a investovali jmění do spellů, ti všichni nedostanou žádné odškodnění nebo zvýhodnění oproti nově založené postavě. Tedy, abych byl fér, jedno odškodnění tu bude "to že jste si ty spelly koupili vám umožnilo ty lepší spelly používat hned" Dle mého názoru je to jasný ojeb hráčů a zbytečné ztracení času a energie těch co do toho investovali. Ale já už s tím nic neudělám, teď je to na hráčích aby se zavčas ozvali a řekli svůj názor.
A pokud to přeci jen projde, pak více než kdy jindy, bude záležet na nějakém definovaní, vytyčení hranic, které jasně řekne co kdo může a co ne.

Ekonomika je v žalostném stavu, všichni v týmu to ví, mnohokrát se o tom diskutovalo ale skutek utek. Nebýt nátlaku Xmata tak si myslím, že nikdy by nedošlo k hromadným slevám itemů u vendorů o 10 až 20%. Tuto slevu jsem nezveřejnil záměrně protože se stydím, že jsem to vyřešil takovou špatnou náplastí. Uvidíme jak se s tí​​m Noel a ostatní v týmu poperou v budoucnu.

KH3.0 aneb to nikdo nechce řešit, protože většina osazenstva týmu, v čele se Strajkem, nevěří ,že by tady ještě za rok server byl. To se dost těžko vymýšlí něco nového a progresivního, něco co by mělo smysl a hráče bavilo, když probírání budoucna je viděna v tak depresivním až skoro nemožném světle. Dočkáme se bitvy o Andorhal? Že by loď přišla o svou posádku dřív než půjde ke dnu?

Otevřít si vlastní server je pro mě závazek. Určitá zodpovědnost kdy jdu s kůží na trh a chci se předvést v nejlepším světle. Snažím se věci dělat tak abych mohl dostát své cti a byl na svou práci hrdý.
Některé základní aspekty musím dodržet. Je slušnost jednat s každým stejně, jednat fér, hledat kompromis když je něco špatně a pokud možno dodržovat nějaká pravidla aby to mělo hlavu a patu. Stojí na tom moje pověst a čest. A tu má každý jen jednu.
Když si někdo otevře hospodu nebo bar, jen tak pro zábavu, bez potřeby výdělku, pro přátele a protože mu to dělá radost, taky mám určitě očekávání že bude splněn nějaký závazek a nějaká kvalita. Ze skleničky budou čisté a jídlo poživatelné. A přece si nemůžeme říct „jo, on má hospodu pro radost, nedělá to pro prachy, tak nevadí, že je tam špína a nedá se to žrát“. A podobně je to se serverem, nebo snad ne? Máme být rádi za to, že vůbec server běží a že se na něm dá existovat? Copak nemáme mít možnost mít vyšší nároky? Copak si nezasloužíme funkční questy a férový přístup ke všem stejně?
Kde jsou ty časy kdy vymyslet koncept serveru a být něčím unikátním bylo opravdu důležité a někdo na tom strávil mnoho času. To opravdu dnes stačí nebýt Mythie aby byl člověk spokojen? A pokud je někdo nespokojen, je lepší jej vyštvat ze serveru a nepřipustit si ty chyby? Už všichni stárneme a víme, že zakládat nový server bude šíleně náročné a tak se spokojíme s málem?

Poslední bod, o který bych se chtěl podělit je má pozice ve vedení Southshore jakožto Lorda Godfreyho. Město bylo od začátku plánováno jako vesměs pod taktovkou hráčů a nikdo z GM týmu se toho místa nechtěl ujmout a tak jsem to musel vzít na sebe. Godfreyho jediný úkol byl usměrňovat případné nerealizovatelné nápady a jako nejvyšší instance pro případné spory.
Městu tak více vládl Flint, který měl super charakteristiku v žádosti, ale ve hře byl schopný popravit trpaslíka za oslovení čahoune. Po incidentu s krádeží diamantu na aukci jsem se z nějakého mého nepochopitelného důvodu stal nepřítel komunity a někdo kdo s RP nemá zkušenosti a neměl by do něj zasahovat. Došlo k vtipné hlášce "Švýcarská Garda" která mám pocit čas od času v kanále Hordy na Discordu se ještě objevuje.
Přijímám fakt, že na Dračím Hnízdě nebo na Spectrusu bylo RP malinko odlišné (více PvE a nebyla potřeba věc jako RP stopka) přesto všechno nemyslím si, že by se ona situace v krčmě dala řešit lépe. Pomyslnou RP stopku jsem jen převedl do real timoveho řešení kdy se nejdřív mělo odvést podezřelé do vězení k zadržení a až pak vyšetřovat kdo začal souboj s gardou. Každý kdo nechtěl být kontrolován u vstupu do hostince zvládl utéct oknem či jinak. Početné skupině horďáků se to povedlo bez větších problému, když stráže zařvali stůj, bylo pozdě. Přesto dvě eflky se báli možného osahávání a tak začali bojovat a používat magii v horním patře. Proti nim stálo několik vojáků kteří jasně znemožnili projít, přesto všechno jedna elfka se rozhodla tuto jasnou překážku a emoty ignorovat a prošla. A tak zasáhla moje GM moc a použil jsem freeze. A bum, shitstorm a moje nezpůsobilost byla na světě. Všechno se zvládlo vyřešit později při výslechu. Zraněná elfka byla ošetřena a i když byla v kritickém stavu, o den později odešla jen tak po svých bez známek bolesti z města. A to mi bylo řečeno, že hráč za tou elfkou je jeden z těch lepších a chyba byla na mé straně.
A od té doby nosím cejch, že neumím rpit. Mě osobně se tato křivda dotkla hodně, když na ni narážím i teď po tak dlouhé době, tak je mi z toho opravdu smutno a mám pocit, že ať udělám cokoliv, vás už o opaku nepřesvědčím.

RP komunita vymírá a ať už má kdokoliv jakékoliv zkušenosti s RP, je obrovská škoda o někoho kdo k nám zavítá odrazovat. Jasně, je tu pár případů kdo si zaslouží ban za zneužívání důvěry, bugování. Pár případů, kdy by měli zkusit RP na nějakém jiném mmorpg pokud chtějí mít teen assassínky s provokativním zadečkem a naďry tak akorát do ruky.
Neříkám, že já si nezasloužím být vyhoštěn z komunity za to, že jsem seřval arcimága za svolání Rady Kopců a jiným výrokům, ale myslete příště na ostatní. A jestli můžete, zkuste nebýt tolik toxic.
Discord Realm
Jemmotar#3950

Zadejte Své Jméno

Re: Náhled za oponu

Příspěvekod Zadejte Své Jméno » 18 lis 2018, 01:43

Asi to bude znít urážlivě, i když to tak myšleno rozhodně není. A stejně to napíšu.
Dokázal by z toho kdokoliv udělat stručnou verzi? Docela mě to zajímá, ale když se podívám, kde až je konec, protáčejí se mi panenky. Určitě nejsem v tomhle jediný.

Obrázek

Imperial Guardsman

Příspěvekod Imperial Guardsman » 19 lis 2018, 00:42

TLDR: Jemmotar byl vícemeně jediný, kdo dělal na serveru. Tým stojí podle jeho slov víceméně za pendrek a neumí moc řešit problémy jako celek. Chystá se spell systém a profese ale bez jeho pomoci, se údajně asi nerealizují. Příběh podle něj taktéž nestojí za moc, hlavně autor tohoto článku naráží na nějakého shadow void paladina. Další věc je, že je údajně ekonomika podle této osoby na houby a taktéž tam je, že server nejspíš do roka už nepojede. Nakonec tam je zmíněno, že Godfrey měl usměrňovat RP a držet na uzdě nesmysly, že RP komunita vymírá a jako bonus tu máme diss na Rejžáka a jeho žádost o unikátku.

Edit: Jo a nemáme bejt toxic.

Zadejte Své Jméno

Příspěvekod Zadejte Své Jméno » 21 lis 2018, 15:57

Díky.